Yandex Connect ile Kendi Alan Adınızla Ücretsiz E-Posta Hizmeti Almak

Eğer bir alan adı sahibiyseniz ve bu alan adınızla ücretsiz bir e-posta hizmetinden faydalanmak istiyorsanız Yandex Connect hizmetini kullanabilirsiniz. Eskiden “Yandex Kurumlar İçin Mail” adında olan ve “kurum.yandex.com.tr” üzerinden erişilebilen bu servis artık Yandex Connect adını aldı ve “connect.yandex.com” üzerinden hizmet veriyor.

Yandex Connect ile “isim@alanadiniz.com” gibi bir e-posta adresini kolaylıkla alabilirsiniz. Adım adım bu işlemin nasıl yapılacağına bakalım.

Yandex Connect’e Giriş Yapmak

Yandex Connect Ücretsiz Seçeneği ile 1000 Kullancıya Kadar Ücretsiz E-posta Hesabı Açabilmenize Olanak Veriyor

Öncelikle connect.yandex.com adresine gidip bir hesap oluşturmanız gerekli. Sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Try Out” butonuna tıklayarak hesap oluşturma/giriş yapma kısmına gelebilirsiniz. (Bu nokta mevcut herhangi bir Yandex hesabınızı kullanabilirsiniz.)

Giriş yaptıktan sonra kurumunuz için bir ad girmenizi isteyecektir, sonrasında Kurumlar İçin Mail kısmına tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Yeni bir alan adı eklemek

Alan adınızı girerek devam edebilirsiniz. Ardından alan adınızı belirtmiş olduğunu yöntemlerden birini kullanarak doğrulamanızı isteyecek, bu noktada ben DNS kayıtlarını değiştirerek doğrulama yapacağım.

DNS Kayıtlarını Yapmak

Yandex Connect Alan Adımızı Doğrulama

DNS kayıtlarını değiştirmek için Digital Ocean üzerindeki alan adımın bulunduğu sekmeye tıklıyorum. Siz de DNS kayıtlarınızı kullandığınız platform üzerinden değiştirebilirsiniz.

Digital Ocean’ın domain yönetimi ekranına gelerek, DNS kayıtlarımızı güncelleyebiliyoruz.

Bir TXT kaydı oluşturarak değer kısmına “yandex-verification:…” kod ile başlayan kısmı tamamen kopyalayarak yapıştırıyoruz. Bu işlemden sonra Yandex’in panelinde doğrula diyerek alan adımızın doğrulanmasını talep ediyoruz.

Bu aşamada bir sıkıntı yaşarsanız bir HTML dosyası ile de doğrulama yapabilirsiniz. Eğer her şey yolunda giderse şimdi DNS kayıtlarımıza yeni bir MX kaydı ekleyerek devam edeceğiz.

MX Kaydını Yapmak

MX kayıtlarını yapmamız gerektiğini gösteren uyarı

MX kaydı eklemek için şu adresteki Yandex Support sayfasına bakabiliriz.

Yandex Support MX Kaydı Sayfası

Sayfada verilen bilgilere göre DNS kayıtlarımızı yönettiğimiz platforma gidip yeni bir MX kaydını “mx.yandex.net.” değerini “MAIL PROVIDERS MAIL SERVER” kısmına girerek oluşturuyoruz.

Digital Ocean’da Yandex Connect İçin MX Kaydı Oluşturmak

MX kaydımızın Yandex Connect üzerinde görülmesi biraz sürebilir. Kaydımız Yandex tarafından algılandıktan sonra (bu süre bu denememde 5 dk oldu) “Alan adı onaylandı ve çalışmaya hazır” yazısını göreceğiz.

Yandex Connect Alan Adı Onaylandı Yazısı

Bu aşamadan sonra göndereceğimiz e-postaların spam’e düşmemesi için iki tane daha ayar yapmamız gerekiyor. Bunlar Yandex Support sayfasında bulunan SPF Kaydı ve DKIM İmzası ayarı.

SPF Kaydını Ayarlamak

SPF kaydını ayarlamak için Yandex Support’un bu sayfasına bakabiliriz.

Yine ilk aşamada yaptığımız gibi bir TXT kaydı oluşturacağız ve eğer sadece Yandex server’larından e-posta göndermek istiyorsak üst kısımdaki “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net” değerini gireceğiz.

Bu işlemden sonra DKIM imzası ayarını yapacağız.

DKIM İmzasını Ayarlamak

DKIM (DomainKeys Identified Mail) İmzası ile gönderilen e-postanın bir alan adı ile eşleşmesini sağlıyoruz. Bu da Yandex Mail’de sıkılıkla yaşanabilen spam’e düşme sorununun yaşanmamasını sağlıyor.

Yandex Support – DomainKeys Identified Mail Signature Ayarlama Sayfası

DKIM kaydını ayarlamak için öncelikle Yandex Connect üzerindeki E-postalar sayfasına gidiyoruz. Bu sayfada DKIM sekmesine giderek Yandex’in bize özel oluşturmuş olduğu imza kodunu kopyalayabiliriz.

Bu kopyaladığımız kodu, DNS kayıtlarını yönettiğimiz platforma gelerek bir TXT kaydı oluşturup ona değer olarak yapıştırıyoruz. Bu sefer “name” kısmına “mail._domainkey” değerini giriyoruz.

Bu aşamalardan sonra başka bir DNS kaydı yapmamıza gerek yok. Mail adreslerini oluşturup kullanmaya başlayabiliriz.

Kullanıcı ve E-posta Adresi Oluşturmak

Yandex Connect sol menüsündeki en üstteki başlığa tıklayarak bir çalışan ekliyoruz ve böylece ilk e-posta adresini oluşturmuş oluyoruz.

Sonrasında oluşturduğumuz bu e-posta adresine belirlediğimiz şifre ile Yandex Mail üzerinden giriş yapıp bir e-posta göndermeyi deneyelim.

Kendi kişisel Gmail hesabıma bir mail atmayı denedim ve giden mail direkt birincil e-posta klasörüne düşerek, spam filtresine takılmadı. Bunun yanı sıra onaylanmayan e-posta hesaplarındaki profil resminin yerinde soru işareti çıkması durumu da yaşanmadı. Ayrıca atmış olduğum mail Gmail tarafından otomatik olarak önemli olarak işaretlendi.

Bu adımları uygulayarak sorunsuz bir şekilde çalışan “isim@alanadiniz.com” tarzında bir e-posta hesabına Yandex Connect üzerinden sahip olabilirsiniz. Digital Ocean ve Yandex Connect’in nasıl eşleştirileceği de bu yazıda gösterilmiştir.

Herhangi bir sorunuz olursa yorum yazarak sorabilirsiniz. 🙂

“Yandex Connect ile Kendi Alan Adınızla Ücretsiz E-Posta Hizmeti Almak” için bir yorum

  1. DigitalOcean kullananlar ve mail adresi oluşturmak konusunda zorluk çekenler için çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim!

Bir Cevap Yazın